Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /var/www/clients/client251/web255/web/beta/inc/stats.php on line 21

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/clients/client251/web255/web/beta/inc/stats.php on line 22

Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /var/www/clients/client251/web255/web/beta/inc/stats.php on line 31

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/clients/client251/web255/web/beta/inc/stats.php on line 32
 Railgallery


Jaká fotografie má šanci na úspěch?

Tady je stručný návod k tomu, aby právě Váš snímek upoutal pozornost a neskončil v propadlišti dějin. Přijměte, prosím, několik rad, které by Vám měly pomoci zaujmout ostatní a tím získat dobré bodové ohodnocení. Než začneme s úplnými základy fotografie. Uveďme základní pravidlo: Fotografie určená ke zveřejnění musí být pořízena fotoaparátem, ať už digitálním nebo analogovým a musí být před prezentací upravena v grafickém editoru. Ikdyž technika jde mílovými kroky kupředu, tak opravdu nelze přijímat fotky pořízené mobilními telefony.

A nyní k samotným základům fotografie. Při kompozici se snažte umístit fotografovaný předmět do tzv. zlatého řezu. Co je zlatý řez? Podívejte se sem. V kompozici fotografie se snažte vyhnout různým rušivým objektům (sloupy TV, návěstidla, atd.), které jsou přímo za hlavním objektem. Nezapomínejte také na dostatek místa ve fotografii. Příliš těsná fotografie nebo naopak, kdy je hlavní objekt velmi malý přichází o dobré hodnocení. O kladné body přichází i fotografie, která je z kompozičního hlediska nekompletní. Znamená to, že by jste se měli vyhnout tomu, aby objekty na fotografii byly „uřezány“ a byly obsaženy celé. Typickým příkladem jsou sloupy trakčního vedení (TV), které jsou "do nebe".

Snažte se udržet fotografii ostrou a bez případného šumu, který je průvodním jevem digitální fotografie. Pokud vlastníte kompaktní digitální fotoaparát s menším rozlišením vyhýbejte se fotografování za horších světelných podmínek. U takovýchto fotoaparátů by neměla hodnota ISO přesáhnout 200. U DSLR zrcadlovek si můžete díky použitým technologiím dovolit v některých případech i ISO 1600. Čím je hodnota ISO nižší, tím je fotografie méně zrnitá (bez šumu) a tím pádem kvalitnější.

Dejte si pozor na ostrost všeho kolem (hlavní objekt i pozadí) pokud není záměrem fotografa využít hloubku ostrosti ke zvýraznění objektu. Vyvarujte se fotografování proti slunci. Tato kompozice většinou zapříčiní velký výpal (bílá místa) na obloze a velmi tmavé stíny. Takováto fotografie není pro zveřejnění vhodná.

Snažte se o barevnou vyváženost. Některé fotoaparáty mají tendenci zkreslovat podání barev. Některé produkují fotky do modra či červena, některé do zelena. Toto zkreslení lze eliminovat v grafickém editoru. Důležité při fotografování je správné nastavení vyvážení bílé. Dbejte na to, aby fotografie nebyla příliš tmavá nebo světlá (výpaly), aby neměla barevné nevyváženosti (různé nádechy). Barevnost fotografie by co nejvíce měla odpovídat realitě. V některých případech, kdy se Vám nebude dařit vybalancovat barvy, zkuste černobílou fotografii, která má také své kouzlo.

Udržet fotoaparát tak, aby byly dodrženy rovnoběžné a svislé linie je téměř nemožné, proto si vždy v editoru pomocí vodítek zkontrolujte svislice nebo vodorovné přímky a fotku pootočte. Může se stát, že při použití malého ohniska bude fotografie deformována a bude mít sbíhavé tendence (svislé přímky na fotografii se sbíhají k hornímu okraji) nebo bude zkreslena do tvaru písmene O. Fotky s takovouto deformací opět ztrácení bodové ohodnocení. Toto zkreslení se také lze napravit v grafickém editoru.

Budete-li se držet těchto rad, je velmi pravděpodobné, že fotografie získá dobré hodnocení a v galerii zůstane. V opačném případě fotografii smažte a zkuste ji upravit a přidat znovu. Při úpravách se řiďte radami ostatních hodnotitelů a úspěch by se měl dostavit.

Další rady ohledně fotografování a editace se budeme snažit přinášet v různých seriálech.

Při přidávání fotografie vyberte tu správnou galerii. I to bude mít vliv na celkový úspěch. Postupujte podle níže tohoto klíče:

  • Galerie:
  •     • Širá trať - pro fotografie z různých míst mimo stanice
        • Stanice - pro staniční fotografie
        • Depo - pro fotografie odstavených loko v depech, remízách či dílnách
  • Ostatní galerie:
  •     • Historie - pro dokumentační fotografie historického charakteru, připomínající různé milníky v železniční
                        dopravě. Sem prosím přidávejte fotografie vzniklé min. Před 10 a více lety. Typickým příkladem
                        jsou fotografie běžného parního provozu. Prosíme, nevkládejte sem novodobé fotografie
                        historických vozidel.
        • Momentka - zachycení zajímavého momentu (např. výpravčí vypravuje vlak)
        • Umělecká galerie - umělecké ztvárnění námětu s železniční tématikou
        • Modelová železnice – pro fotky modelů a kolejišť